مبانی علم رایانه
 
 
درج و اخبار و رویدادهای و مطالب گروه مبانی رایانه شهرستان البرز
 
همکاران عزیز لطف کرده در طرح سوالات و تدریس درس مبانی رایانه سال سوم رشته ریاضی بارم بندی را رعایت نمایند و دقت کنند که این درس یکی از دروس مهم و پایه ای برای دانش آموزان می باشد و لذا دقت لازم را در تمامی موارد داشته باشند در ضمن در ادامه مطلب لینک دانلود بارم بندی موجود می باشد.
ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم دی 1392ساعت 21:32  توسط کاوه شاقلانی لور  | 

با توجه به نقش مؤثر طرحها و ایده های نو و خلاقانه در فرآیند آموزش کامپیوتر، گروه رايانه متوسظه نظري شهرستان البرزفراخوان طرح درس مربوط به مطالب فصلهاي 11 و 12 ازکتاب درسی مباني علم رايانه  و كارگاهها از كتاب كار دانش آموز را در سال تحصیلی جاری (91 - 90) برگزار می نماید.

  اهداف و محورها:

1-    طرح درس با الگوی نوین مناسب تدریس ، مبتنی بر نظریات یادگیری

2-    ارائه تدریس یک مفهوم به شیوه محتوای الکترونیکی

3-    طرحها و ایده های نو و خلاقانه در فرآیند آموزش کامپیوتر

4-    روشهای نوین سنجش و ارزشیابی تحصیلی

 

شرايط شركت كنندگان:

كليه همکاران علاقمند

ضوابط مسابقه :

    طرح درسها باید مبتنی بر اهداف و محورهای فراخوان باشد.

نحوه اجرا:

1-  همکاران محترم ریاضی و رایانه علاقه مند به شرکت درفراخوان ، طرح درسها ی خود را در قالب یک لوح فشرده با ذکر کامل مشخصات حداکثر تا تاریخ 15-11-90 به گروه مبانی علم رایانه شهرستان البرز ارسال نمایند تا بعد از جمع آوری ، آثار همکاران به گروه استان ارسال گردد .

2-   برای نفرات برتر تقدیر نامه  صادر خواهد شد.

 

 |+| نوشته شده در  سه شنبه ششم بهمن 1388ساعت 23:8  توسط کاوه شاقلانی لور  | 

با آغاز سال تحصیلی در اول مهر، همه ساله میلیون ها دانش آموز، به شوق آموختن دانش، روانه مدارس می شوند. این تکاپو جلوه زیبایی را به جامعه می بخشد، گویی که خونی تازه به رگ های حیات کشور اسلامی عزیزمان وارد شده است و این چنین، تجسم پر معنایی از نسل آینده به اذهان خطور می کند.برای سازندگی، هیچ راهی مناسب تر از توجه عمیق به امر مهم تعلیم و تربیت نمی باشد.

آغاز سال تحصيلي 91-90 و بهار تعلیم و تربیت

بر همکاران محترم و دانش آموزان عزیز مبارک باد.

 |+| نوشته شده در  سه شنبه سی و یکم شهریور 1388ساعت 18:46  توسط کاوه شاقلانی لور  | 

عید سعید فطر ،عید عبودیت و بندگی بر عموم مسلمین مبارک باد.

و چقدر سخت است که این عزیزترین عید را بدون آن عزیزترین غایب از نظر بگذرانیم…

اللهم عجل لولیک الفرج

 |+| نوشته شده در  سه شنبه سی و یکم شهریور 1388ساعت 18:34  توسط کاوه شاقلانی لور  | 

اهم موارد مطرح شده در جلسه بهمن ماه گروه مبانی علم رایانه آموزش وپرورش شهرستان البرز به شرح ذیل می باشد.

1- تهيه مقاله آموزشي پيرامون درس مباني علم رايانه

2- نقد بررسي مباحث مختلف كتاب  مباني علم رايانه

3- طراحي نمونه سئوالات استاندارد نوبت اول و دوم

4- توليد نرم افزار متناسب با درس مباني علم رايانه

5- طرح درس نويسي مبتني برit  (ازدروس مختلف كتاب)

6- توليد محتواي الكترونيكي كتاب مباني علم رايانه (  با  power point ويا ...)

7- شركت در فراخوان دبيرخانه راهبري درس رايانه كشور (بخشنامه هاي مربوط به آن ارسال شده است.)

8- همكاري در تهيه مطلب جهت درج در وبلاگ گروه

9- جمع آوري خلاقيت دانش آموزان در درس مباني علم رايانه

10- برگزاري نمايشگاه و يا كارگاه آموزشي براي تبادل تجربه ميان همكاران 

منتظر آثار و مطالب همکاران محترم و دانش آموزان عزیز هستیم  

 

 |+| نوشته شده در  چهارشنبه سی ام بهمن 1387ساعت 15:38  توسط کاوه شاقلانی لور  | 

دلايل استفاده از زبان برنامه نويسی ويژوال بيسيک در کتاب درسی :

محیط گرافیکی جذاب برای دانش آموزان

این زبان به سادگی قابل فراگیری توسط دانش آموزان است.

خصوصیت User Friendly در این زبان موجب می شود دانش آموزان به راحتی و با دقت محیط اجرای برنامه را برای کاربر طراحی کند.

با این زبان منطق برنامه نویسی مطابق با الگوریتم در نوشتن برنامه ها آموزش داده می شود.

با این زبان الگوریتم ساخت یافته را بهتر می توان به دانش آموزان تفهیم نمود.

نمایش محیط کد نویسی و محیط اجرا به طور هم زمان

به راحتی امکان ساخت فایل اجرایی به دانش آموز داده می شود که بسیار برای آنان جذاب و مهم است.

امکان برقراری ارتباط برنامه با سخت افزارهای جانبی مانند: speaker ، Printer و ...

امکان استفاده از این زبان در کامپیوترهای با قدرت حداقل که در مدارس موجود می باشد.

 |+| نوشته شده در  شنبه دوازدهم بهمن 1387ساعت 23:4  توسط کاوه شاقلانی لور  | 

سوال 3 صفحه 135:

Private Sub Command1_Click()
   Dim a As Integer, b As Integer
   a = Val(InputBox("Enter number a :"))
   b = Val(InputBox("Enter number b :"))
   If b <> 0 Then Form1.Print a \ b Else Form1.Print "not defined"
End Sub


سوال 4 صفحه 135:

كد:

Dim yy0 As Integer, mm0 As Integer, dd0 As Integer
Dim yy As Integer, mm As Integer, dd As Integer
Dim y As Integer, m As Integer, d As Integer
Private Sub Command1_Click()
   yy0 = Val(Text1.Text)
   mm0 = Val(Text2.Text)
   dd0 = Val(Text3.Text)
   dd = Day(Date)
   mm = Month(Date)
   yy = Year(Date)
   Print yy, mm, dd
   If dd < dd0 Then
      mm = mm - 1
      dd = dd + 30
   End If
   d = dd - dd0
   If mm < mm0 Then
      yy = yy - 1
      mm = mm + 12
   End If
m = mm - mm0
   If yy >= yy0 Then
      y = yy - yy0
   Else
      MsgBox "not valid"
      Exit Sub
   End If
   Print yy0, mm0, dd0
   Print "sal="; y, "mah="; m, "rooz"; d
End Sub


سوال 5 صفحه 135:

كد:

Dim a As Integer, b As Integer, c As Integer, delta As Integer
Dim x1 As Single, x2 As Single
Private Sub Command1_Click()
   a = Val(Text1.Text)
   b = Val(Text2.Text)
   c = Val(Text3.Text)
   delta = b ^ 2 - 4 * a * c
   If delta >= 0 Then
      x1 = (-b + Sqr(delta)) / (2 * a)
      x2 = (-b - Sqr(delta)) / (2 * a)
      MsgBox "x1=" + Str(x1) + "   " + "x2=" + Str(x2)
    Else
       MsgBox "Not Root"
    End If
End Sub


سوال6صفحه 135:

كد:

Dim citynam As String, cnam1 As String, cnam2 As String
Dim max As Integer, min As Integer, dama As Integer
Private Sub Command1_Click()
   citynam = InputBox("Enter a city name : ")
   dama = Val(InputBox("enter dama : "))
   cnam1 = citynam
   cnam2 = citynam
   max = dama
   min = dama
   For i = 2 To 10
      citynam = InputBox("Enter a city name : ")
      dama = Val(InputBox("enter dama : "))
      If min > dama Then
         cnam1 = citynam
         min = dama
      End If
      If max < dama Then
           cnam2 = citynam
           max = dama
      End If
    Next
    Form1.Print "shahr="; cnam1, "minimum dama="; min
    Form1.Print "shahr="; cnam2, "maximum dama="; max
End Sub


سوال 7صفحه 135:

كد:

Dim salary As Long
Private Sub Command1_Click()
   salary = Val(InputBox("Enter hoghogh : "))
   If salary <= 200000 Then
      MsgBox salary
      Exit Sub
   End If
   If salary <= 800000 Then
      MsgBox salary - (salary - 200000) * 0.1
      Exit Sub
   Else
      MsgBox salary - (salary - 800000) * 0.12
      Exit Sub
   End If
End Sub


سوال 8صفحه 135:

كد:

Dim n As Integer
Private Sub Command1_Click()
   n = Val(InputBox("Enter number n : "))
   Y1 = n Mod 10
   n = n \ 10
   Y2 = n Mod 10
   n = n \ 10
   y3 = n Mod 10
   y4 = n \ 10
   Form1.Print Y1 * 1000 + Y2 * 100 + y3 * 10 + y4
End Sub


سوال 9صفحه 135:

Dim k As Integer, c As Integer
Private Sub Command1_Click()
   k = 12
   c = 0
   Do While k < 100
      c = c + 1
      Form1.Print k
      k = k + 3
    Loop
    Print "tedad="; c
End Sub


سوال 10صفحه 135:

Dim no As Byte
Private Sub Command1_Click()
   no = Val(InputBox("Enter a day of week : "))
   Select Case no
      Case 1
         MsgBox "Shanba"
      Case 2
         MsgBox "yek Shanba"
      Case 3
         MsgBox "dow Shanba"
      Case 4
         MsgBox "seh Shanba"
      Case 5
         MsgBox "chohar Shanba"
      Case 6
         MsgBox "panj Shanba"
      Case 7
         MsgBox "jomah"
      Case Else
         MsgBox "not valid"
   End Select
End Sub

 |+| نوشته شده در  شنبه دوازدهم بهمن 1387ساعت 22:57  توسط کاوه شاقلانی لور  | 

نمونه سئوال امتحان مبانی علم رایانه را می توانید در لینک زیر ملاحظه فرمایید.

دانلود نمونه 1 

دانلود نمونه سئوال آزمایشگاهی رایانه ۲

دانلود نمونه سئوال آزمایشگاهی رایانه 3

 |+| نوشته شده در  جمعه یازدهم بهمن 1387ساعت 23:12  توسط کاوه شاقلانی لور  | 

همکاران محترم در ذیل پوستر فراخوان دبیرخانه راهبری درس رایانه کشور راملاحظه می فرمایند. برای ارسال آثار خود ضمن علاوه بر روش ذکر شده در پوستر می توانید آنرا حداکثر تا تاریخ ۲۰/۱۲/۸۷ به کارشناسی تکنولوژی و گروههای آموزشی( گروه رایانه)تحویل دهید.از همکاری شما تقدیر تشکر می گردد.

 |+| نوشته شده در  جمعه یازدهم بهمن 1387ساعت 21:34  توسط کاوه شاقلانی لور  | 

 

شیوه نامه فراخوان  تولید محتوای کتاب مبانی علم رایانه

 احتراما ، ضمن تشکر از همکاری صمیمانه شما عزیزان، با توجه به اینکه یکی از برنامه های عملیاتی دبیرخانه کشوری رایانه در سال تحصیلی 88-87 اجرای جشنواره تولید محتوا از کتاب مبانی علم رایانه می باشد. لذا در این رابطه دبیرخانه اقدام به فراخوان جهت تولید محتوا با اهداف زیر نموده است:

1-تهیه اولین کتاب درسی تالیف شده توسط خود دبیرا ن

2-تشویق و ترغیب همکاران به تولید محتواهای آموزشی  

در این رابطه از همکاران علاقمند خواهشمند است در تولید محتوا به موارد زیر توجه نمایند.

1- جهت پربارشدن محتوای این مجموعه و امکان همکاری دبیران کامپیوتر تمام استانها در تهیه آن ، برای هراستان فصلهای خاصی در نظر گرفته شده است .لذا همکاران حتما به شماره فصل مربوط به  استان خود توجه نموده و فقط همان فصل را  با توجه به محورهای ارزیابی (درج شده در پوستر) طراحی نمایند.

برای استان قزوین فصل ۶ در نظر گرفته شده است.

2-  درصورتیکه همکاری احساس بکند بهتر میتواند محتوای فصلی را بغیر از فصل ارائه شده تولید بکند قبلا با دبیرخانه کشوری رایانه هماهنگ نموده و سپس اقدام به تولید محتوا نماید.

3- همکاران محترم تعداد ساعات تدریس هفتگی و هم چنین بارم  پیشنهادی برای فصل تدوین شده را در صورت مغایرت با بارم و ساعات قبلی کتاب ، در صفحه اول فصل ذکر نمایند.

4- بعد از طراحی،  محتوای تولید شده را بصورت  فایل ، PDFو DOC   در یک CD به همراه نسخه چاپی آن با ذکر کامل مشخصات  خود تا مورخه تعیین شده (10/12/87) به کارشناسی تکنولوژی و گروههای آموزشی آموزش وپرورش شهرستان البرزارسال نمایید.

 دبیرخانه کشوری رایانه پس از بررسی و ارزیابی آثار رسیده از استانها ، برترین اثر را در هر یک از فصلها انتخاب و با نام خود نویسنده بعنوان مولف همان فصل در کتاب چاپ خواهد کرد.

پوستر فرخوان جشنواره تولید محتوا

محورهای ارزیابی:

محور1

مشخصات کلی فصل

( 4 امتیاز )

1-مشخصات تهیه کننده یا تهیه کنندگان

2-ارسال فایل محتوا در CD بصورت DOCو PDFو نسخه چاپی آن 

3-تنظیم اندازه صفحات در قطع  همان کتاب فعلی (20در 27) و تعداد صفحات متناسب با موضوع فصل

محور2

تطابق هدف و محتوا با برنامه های درسی کتاب مبانی علم رایانه

(16 امتیاز )

 

1-هدف های رفتاری مربوط به هر فصل با موضوع انتخاب شده کاملا رعایت شود

2-هدفهای رفتاری مربوط به هر فصل در ابتدای آن نوشته شود.

3-ارائه مطالب برای استفاده کاربر متعارف و متناسب با ساعت درسی ارائه شده برای فصل باشد .

4-مثال ها و تمرین ها ی طراحی شده متناسب با محتوای موضوع انتخاب شده  و کاربردی باشد

 

محور3

محتوای علمی فصل

(30 امتیاز )

1-محتوای آموزشی باید صحیح و دقیق و دارای ارزش علمی بوده و متناسب با تحولات جدید همان علم باشد. و روش ارائه آن روشن و منطقی باشد

2-درارائه محتوا مطالب نادرست و غیر علمی وجود نداشته باشد

3-نمودارها وتصاویر صحیح  و مرتبط با موضوع باشند

4-توالی و پیوستگی مطالب با رعایت پیش نیازهای لازم  در فصل رعایت شود.

5-تعاریف و مثالهای لازم در محلهای مورد نیاز آورده شده باشد

6-محتوای فصل باید جامع ودر برگیرنده موضوع همان فصل باشد و برای درک بهتر و موثرتر موضوع سایر مطالب مورد نیاز از جمله "بیشتر بدانیم " در فصل نوشته شود.

7-مثالها و تعاریف با هدف آموزشی متناسب باشد.

محور4

صفحه آرایی و استفاده از گرافیک مناسب

(15 امتیاز)

1-اصول و نکات ضروری در تولید فصل و رساندن پیام آموزشی بخوبی مورد استفاده قرارگیرد تا روی مفاهیم مهم تاکیدبشود از قبیل (اندازه حروف،نوع حروف،محل نکات مهم ،پیغامهاونحوه نگارش و...)

2-استفاده متناسب از رنگ و تصویر مناسب  و صفحه آرایی در طراحی فصل

3-طراحی روی جلد و پشت جلد متناسب با عنوان کتاب

محور 5

ایجاد انگیزه و رغبت در یادگیری

( 15 امتیاز )

1-محتوای فصل طوری تنظیم شود که کاربرد مطالب آن در جامعه و زندگی روزمره موردتوجه قرار گیرد.

2-محتوا و سئوالات فصل باعث ایجاد انگیزه و تمایل در کسب یادگیری بیشتر دانش آموزان را فراهم سازد.

3-محتوای فصل زمینه نوآوری و خلاقیت را در دانش آموزان بوجود بیاورد.

محور6

سهولت یادگیری محتوا

 

(20 امتیاز )

1-سطح مطالب ارائه شده باسطح یادگیری مخاطبان مطابقت داشته باشد.

2-مطالب به زبان شیوا و ساده و قابل فهم بیان شود.

3-تصاویر به موضوع مورد نظر مربوط بوده و مفهوم مورد نظر را در نظر تداعی بکند . 

4-معنی لغات انگلیس بصورت پاورقی جهت اطلاعات بیشتر دانش آموزان نوشته شود.

5-استفاده از نمودارها و چارتها و جداول در تقسیم بندی عناوین و موضوعات فصل

6-فهرست مناسب در ابتدای کتاب

7-منابع و ماخذ استفاده شده در آخر کتاب

 |+| نوشته شده در  دوشنبه هفتم بهمن 1387ساعت 21:25  توسط کاوه شاقلانی لور  | 
مطالب قدیمی‌تر
 
  بالا